FOTOWOLTAIKA
I ENERGIA
Wiatr w żagle dla energii - bez emisji, pełna moc!skorzystaj z dotacji i generuj oszczędności w swoim domu
Na przestrzeni ostatnich kilku lat odnawialne źródła energii coraz częściej zaglądają do naszych domów. Powodów jest wiele, wpływ na środowisko oraz nasze rachunki czy liczne dotacje pomagające wprowadzić owe rozwiązania w życie.
Zastanawiasz się czy warto bądź, jak wygląda cały proces? Sprawdź czym zajmuje się nasz Zielony Strumień i jaką ofertę możemy dla ciebie przygotować.
Po szczegóły zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem - +48 887 766 060
PS. Zajrzyj na naszego Facebook’a
Przemiany budynków w Naszych realizacjachZobacz projekty w nowym świetle
Zapraszamy do obejrzenia naszych realizacji przed i po termomodernizacji. Zobacz, jak dzięki naszym usługom budynki zyskały nowe życie, poprawiły swoją efektywność energetyczną i estetykę.
Otrzymaj dotacje
na zieloną energię
Obecnie mamy w Polsce kilka ciekawych opcji dofinasowań do instalacji PV czy ogólnej termomodernizacji budynku;
„Czyste Powietrze” - stanowi jeden z największych polskich inicjatyw dotacyjnych mających na celu poprawę efektywności energetycznej. Osobami uprawnionymi do skorzystania z tego programu mogą być właściciele budynków jednorodzinnych, którzy zdecydują się na ich termomodernizację min. w celu obniżenia kosztów rachunków. Program oferuje wsparcie w postaci dotacji, w formie prefinansowania oraz pożyczek z dopłatą. Fundusze te mogą być przeznaczone między innymi na termomodernizację, w tym na instalacje takie jak pompy ciepła, piece gazowe, piece opalane pelletami, piece opalane drewnem, instalacje fotowoltaiczne oraz rekuperację. Nabór wniosków w ramach programu jest stały i potrwa aż do 2027 roku.
„Mój prąd” - to ogólnopolska inicjatywa dofinansowań skierowana do osób fizycznych, które zainstalowały panele fotowoltaiczne lub urządzenia zwiększające autokonsumpcję energii. W ramach tego programu mogą skorzystać jedynie prosumenci, którzy rozliczają się za energię elektryczną w systemie net-billing. Nabory wniosków odbywają się corocznie, w terminach ustalanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). 6 edycja "Mój Prąd" startuje 2 września!
„Grant OZE” - to forma dofinansowania w postaci dotacji, przeznaczona na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki dla wspólnot mieszkaniowych. Co istotne, dotacja obejmuje zarówno budowę nowych instalacji, jak i rozbudowę istniejących. Program jest skierowany do właścicieli lub zarządców budynków wielorodzinnych. Rekrutacja wniosków jest kontynuowana na zasadzie ciągłej i będzie trwać do 30.06.2026 roku
„Ciepłe mieszkanie” - to krajowy program poprawy efektywności energetycznej budynków wielorodzinnych, stanowiący uzupełnienie inicjatywy "Czyste Powietrze". Ostatecznymi beneficjentami są osoby fizyczne (posiadacze lokali w budynkach wielorodzinnych) oraz wspólnoty mieszkaniowe. Dotacje mogą zostać przyznane na różne cele, takie jak instalacja pomp ciepła, pieców na pellet, podłączenie lokali do sieci ciepłowniczej, a także instalacja rekuperatorów czy wymiana okien i drzwi. Wartość dofinansowania zależy od dochodów wnioskodawcy. Program jest ważny do 31.12.2026 roku, a przyjmowanie wniosków odbywa się w formie ciągłej
Źródła energii
w Polsce
Jak wynika z danych przestawionych przez Forum Energii na podstawie raportu na rok 2023 aż „85% końcowego zużycia energii w Polsce jest pokrywane przez paliwa kopalne. […] 10% energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, z czego aż 8% z biomasy (drewna). Energia wodna, fotowoltaika, energia wiatrowa, geotermalna i otoczenia pokryły łącznie 2% potrzeb energetycznych.” *
Choć procent energii pochodzącej z odnawialnych źródeł może wydawać się mały to na przestrzeni dekady jego udział wzrósł o 6 punktów procentowych. Co za tym idzie coraz częściej stawiamy na zielone rozwiązania w naszych domach. Niestety dalej istniej mit, że w naszych polskich warunkach instalacje fotowoltaiczne są nieopłacalne, a jest wręcz odwrotnie. Jak wynika z różnych źródeł efektywność modułów fotowoltaicznych to koło 85%.
Odnawialne źródła energii zyskują po popularności i funkcjonalności ze względu na to jak drastycznie zmniejszają one koszt cen prądu. Niestety najczęściej wykorzystywanym źródłem energii do produkcji prądu w Polsce są paliwa kopalne emitujące ogromną ilość CO₂. Wysokość emisji dwutlenku węgla w Polsce jest na tyle wysoka, że została ona opodatkowana co wpływa na wciąż rosnące koszty prądu.
Dlatego obecnie mamy w Polsce kilka programów, które zachęcają do wybrania zielonej energii, zarówno instalacji PV, wymiany kopciucha a nawet kompleksowej termomodernizacji budynku. Programy te to min. „Czyste Powietrze” oraz „Mój Prąd”.
Zastanawiasz się co wybrać, skontaktuj się z naszym doradcą!
*Raport „Transformacja Energetyczna w Polsce. Edycja 2023”
Termomodernizacja Twojego domukrok po kroku
Termomodernizacja, czyli modernizacja termiczna budynków, to proces mający na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie zużycia energii. Obejmuje ona niżej wymienione etapy, z których każdy jest kluczowy dla zapewnienia skutecznej i efektywnej termomodernizacji, która przyczyni się do znacznego obniżenia kosztów energii oraz poprawy komfortu cieplnego mieszkańców.
To proces modernizacji budynku mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej. Poprawa komfortu termicznego i jakości powietrza wewnętrznego oraz znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia budynku.
Nowoczesne, szczelne okna i drzwi mają lepsze parametry izolacyjne, co zapobiega utracie ciepła. Jeśli stolartka jest nieszczelna lub ma nieodpowiednie parametry może mocno wpływać na efektywność energetyczną naszego domu.
Obejmuje ocieplenie ścian zewnętrznych, dachów oraz fundamentów. Materiały izolacyjne, takie jak styropian, wełna mineralna czy pianka poliuretanowa, są stosowane w celu zmniejszenia strat ciepła.
Wymiana starych kotłów na nowoczesne, bardziej efektywne energetycznie, takie jak kotły kondensacyjne, pompy ciepła czy instalacje solarne.
Rekuperacja jest szczególnie polecana w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach, gdzie naturalna wentylacja może być niewystarczająca. Dzięki rekuperacji można znacznie poprawić efektywność energetyczną budynku oraz komfort jego użytkowania.
Możesz zaoszczędzić na rachunkach, być niezależny energetycznie, a przy tym wpływać w pozytywny sposób na środowisko dzięki instalacji fotowoltaicznej.
Sposoby rozliczania nadwyżki energetycznej
Oto 3
rodzaje rozliczeń
Net-metering – model opustów, zawany również systemem bezgotówkowym. Umożliwia on wykorzystanie nadwyżek energii elektrycznej w okresach niskiego nasłonecznienia w naszym kraju. W zależności od mocy naszej instalacji, net-metering pozwalał na pobieranie energii elektrycznej z sieci oraz na oddawanie przekroczeń do niej.
Net-billing - model wartościowy, które przynosi szereg korzyści dla użytkowników poprzez umożliwienie sprzedaży nadmiaru wyprodukowanej energii do sieci energetycznej. Co ważne, dzięki Net-billingowi, konsumenci płacą jedynie za rzeczywiste zużycie zasobów, co sprawia, że system ten doskonale odpowiada na indywidualne potrzeby użytkowników.
Prosument lokatorski - to sposób rozliczanie dedykowany instalacja wykonanym dla współdzieli mieszkaniowych. Dzięki temu rozwiązaniu mogą one sprzedawać nadwyżkę energetyczną z 100% zyskiem.Obence zasady
Nasza przyszłość
z OZE
Zmiany sytuacji na świecie spowodowały wzrost cen energii, co skutkuje rosnącymi kosztami, które musimy ponosić. Wiele zmian prawnych i gospodarczych ma silny wpływ na nasze wybory. Dlatego warto już dziś zastanowić się, czy nasze źródło prądu i ciepła będzie nadal opłacalne w przyszłości.
Dodatkowym wyznacznikiem zmian w naszych domach mogą być wyniki raportu z początku lipca br., analizującego sektor energetyczny Unii Europejskiej, przeprowadzonego przez Ember. Wykazał on, że paliwa kopalne wyprodukowały tylko 27% energii, spadając z 33% w roku wcześniejszym. Odnawialne źródła wytworzyły 30% energii, zwiększając swój udział o 3% i wychodząc na prowadzenie w walce z paliwami kopalnymi oraz zanieczyszczeniem. Raport pokazuje, jak produkcja energii z paliw kopalnych zmniejsza się w krajach UE, podczas gdy instalacje wiatrowe i fotowoltaiczne zyskują na znaczeniu.
Pamiętaj, nasze wybory też mają znaczenie!